Historie utkane z nici

Stare rękodzieło dla przyszłości
Podlaskie chaty skrywają w sobie wiele skarbów. W starych szafach i na dnie drewnianych kufrów leżą zapomniane, nieprzyzwoicie kolorowe tkaniny, a w nich zaklęte historie całych pokoleń kobiet: córek, matek, babek, prababek. Nie są to tylko użytkowe, ozdobne przedmioty. To świadkowie historii wiejskich społeczności. W swoich niciach, kolorach i wzorach przemycają wspomnienia o miłości, wojnie i zwykłym życiu. Ręcznie wykonane są namacalnym dowodem ludzkiej kreatywności. Niedoceniane przez potomnych ulegają powolnemu zapomnieniu. A my, od 2016 roku, staramy się je uratować.
Przeczesujemy podhajnowskie wsie, otwieramy szafy, zaglądamy na strychy i wietrzymy odnalezione perełki. Rozmawiamy z właścicielami, słuchamy i spisujemy historie zaklęte w makatkach, lnianych ręcznikach zdobiących ikony, tkanych chodnikach, wzorzystych kapach. Ratujemy koloryt regionu i pamięć o losach pojedynczych osób. Pomagamy dostrzec w nich unikatowość i piękno. Integrujemy młodych ze starszymi, twórców z odbiorcami. Uczymy się od siebie nawzajem podczas warsztatów. Organizujemy wystawy. Chcemy ocalić stare rękodzieło po to, by móc nadal z niego czerpać.
Kanał na YouTube

Zapraszamy do współpracy
Masz w swoim domu kolorowy, tkany skarb? Chcesz, aby inni też mogli go podziwiać? A może nie wiesz, jak o niego dbać? Skontaktuj się nami. Wspólnie możemy uratować go od zapomnienia. Do każdej tkaniny podchodzimy indywidualnie. Poznajemy jej historię, dokumentujemy ją fotograficznie. Część z naszych zbiorów uczestniczy w wystawach czasowych w różnych zakątkach województwa i olśniewa zwiedzających bogactwem swych barw i wzorów. To nasza wspólna historia – niech idzie w świat!
Skontaktuj się z nami:
Agata Rychcik-Skibińska
tel. +48 601 479 999
e-mail: art@wertepfestival.pl
Materiały dla Ciebie
Jesteś nauczycielem i szukasz inspiracji do swoich lekcji? Masz własne dzieci i chcesz urozmaicić ich czas wolny czymś wartościowym? Mamy coś dla Ciebie! Specjalnie z myślą o naszych najmłodszych odbiorcach przygotowaliśmy scenariusze dwóch lekcji, podczas których dzieci samodzielnie wykonują proste krosna z papieru i uczą się tworzenia wzorów z nici. Dzięki temu pobudzają swoją wyobraźnię i rozwijają zdolności manualne. Przy dobrej zabawie uczą się tego, jaką wartość niesie ze sobą rękodzieło.
Scenariusze powstały w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. Materiały są bezpłatne i można się nimi dzielić. Na zdrowie!
Pobierz:
- Zabawa we wzory (PDF)
- Zabawa we wzory – (film)
- Pierwszy krok – małe krosna – (PDF)
- Mini-krosno 1 – film
- Mini-krosno 2 – film
- Zbiór ponad 100 różnych tkanin – plik w formacie (PDF)
